PETDER 20 Yaşında

1996 yılında ülkenin önde gelen akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından kurulan PETDER (Petrol Sanayi Derneği), 20. yılını 25 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da kamu ve sektörün ileri gelen isimlerinin katıldığı özel bir geceyle kutladı.

20salon-genel

23 Eylül 1996’da kurulan PETDER’in 20. yıl kutlaması 25 Ekim 2016 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleşti. Geceye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, PETDER üyesi akaryakıt dağıtım firmalarının üst düzey temsilcileri ve sektörde faaliyet gösteren diğer şirket ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri katıldı.

20niyazi-ilter
Petrol Sanayi Derneği Genel Sekreteri Niyazi İlter karşılama konuşmasında sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği gecede sektörün ve PETDER’in geçmiş 20 yıllık sürecini birlikte hatırlamanın anlamlı olacağını ifade etti.

20martin-thomsen

Daha sonra Petrol Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Martin Thomsen söz aldı. Thomsen, son yirmi yıl içinde tüm sektör temsilcilerinin çabaları ve hükümet temsilcileri ile özellikle düzenleyici kurum EPDK’nın desteği sayesinde çok yol kat edildiğini belirtti. Bu yıllar içinde sektörün aynı zamanda yoğun düzenlemeler, tavan fiyat uygulamaları, yeni rekabet kuralları gibi nedenlerle bütün değer zincirlerinde farklı şekillerde dalgalanmalar yaşadığını ifade eden Thomsen, buna karşın sektörün özellikle kamuoyu ve ilgili paydaşlar ile açık iletişim ve tüketicilerin standartlarını geliştirme taahhüdüyle bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardığını kaydetti.

PETDER’in doğum gününü kutlayan Thomsen, hazırlanan PETDER tanıtım filmini konuklara takdim etti.

20mustafa-yilmazEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz ise konuşmasında 2003 yılında petrol sektörüne yönelik düzenleme ve denetleme yetkisinin EPDK’ya devredilmesiyle birlikte sektörün daha rekabetçi, kalitesi ve sürdürülebilir olmasına yönelik önemli adımlar atıldığını belirtti. Yılmaz, zaman zaman EPDK’nın sektöre müdahalelerin olduğunu ancak bunların sektörün gelişimini sürdürmeye yönelik olduğunu ifade etti.

Sektöre güçlü bir güven duyulduğunu söyleyen Yılmaz, herkesin akaryakıtta kaliteli ürüne rahat bir şekilde erişebildiğini belirtti ve 2015 yılında %13 büyüyen sektörün, 2016 yılının ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %7 büyüme gerçekleştiğini paylaştı. Yılmaz bu büyümede ekonominin gelişmesinin yanı sıra yasa dışı yollarla piyasaya arz edilen ürünlerin kontrol altına alınmasının da payının bulunduğunu kaydetti. Başarıların kamu ve özel sektörün iş birliğiyle sağlandığını belirten Yılmaz, EPDK olarak hiçbir zaman ceza vermekten yana olmadıklarını, olumsuz örneklere uygulanan yaptırımların sektörü ve tüketiciyi korumak amaçlı olduğunun altını çizdi.

20fatih-donmezEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ise konuşmasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sektöre selamlarını ileterek başladı. “Eski ve eskimez dostları” görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Dönmez, 20 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor olmanın dahi özellikle bir sivil toplum örgütü için büyük bir başarı olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. PETDER’in yeniliklere açık ve çevreci bir Dernek olduğunu belirten Dönmez, Türkiye’de akaryakıt dağıtım sektörünün dünyada parmakla gösterilecek bir noktada olduğunu ifade etti.

Beş yıl önce PETDER üyesi şirketlere, tüketicilere promosyon olarak ağaç fidanı verilmesini önerdiğini hatırlatan Dönmez, “PETDER Bir Varil Bir Ağaç Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak önerisinin toplanan her bir atık motor yağına karşılık bir ağaç dikilmesi suretiyle gerçekleşmiş olmasından mutluluk duyduğunu dile getirirken, karbon ayak izlerini silmek üzere, otomobil kullanıcılarını da dahil edecek şekilde uygulamanın yaygınlaşmasını dilediğini ifade etti.

PETDER (197)Konuşmaların ardından PETDER Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Tuncer, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’e geceyi hatırlatmak üzere anı takdim edildi.20topluPETDER, sadece öncü, güvenilir ve objektif bir bilgi kaynağı olarak değil, aynı zamanda sektörün etkin bir savunucusu ve temsilcisi olarak akaryakıt sektörünün itibar ve standartlarının kuvvetlendirilmesi ve tüketici faydasının maksimizasyonu anlayışıyla yolculuğuna devam ediyor.

2016 Mevzuat Kitapçığı Çıktı
Sektöre ilişkin tüm kanun, yönetmelik, tebliğ ve karalar PETDER tarafından yayınlanan güncel Mevzuat Kitapçığında yer almaktadır. Mevzuat kitapçığına web sitemizin yanı sıra akıllı telefon uygulamamız üzerinden de ulaşabilirsiniz.